Altan Karapaşaoğlu16 Temmuz 1940 tarihinde Gemlik'te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gemlik'te, lise tahsilini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'nde yaptı. 1960 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik - Matematik Bölümü'nde yüksek öğretimine devam etti. 1962-1964 yılları arasında Yedek subay öğretmen olarak askerliğini yaparken bir taraftan da eğitimini sürdürdü.

1964 yılında İstanbul'da bir tekstil firmasında muhasebe elamanı olarak iş hayatına başladı ve firmanın talebi üzerine 1965 yılı başında İsviçre'ye gitti. Bu münasebetle üniversiteyi bitiremeden iş hayatına başladı. İsviçre'de Lugano'ya bağlı Manno kasabasında sentetik iplik ve kumaş ile boya, baskı ve terbiye konularında üretim yapan büyük bir fabrikada bir buçuk yıl eğitim gördü. 1966 yılında İstanbul'da aynı konuda bir tesis kurdu.

Mesleği gereği 1969 yılında

· Şişli İktisadi İlimler Akademisi'nde iki yıl muhasebe eğitimi gördü.

· İLO ile Tekstil Sanayii İşverenleri sendikasının müştereken düzenledikleri Sınai teşebbüslerin değerlendirilmesi ve planlanması.

· Organizasyon

· Sevk ve idarenin aracı olarak muhasebe seminerlerine,

· 1970 yılında satış, hacim ve kar planlamasında marjinal maliyetler metodu kursuna,

· piyasa araştırması seminerine,

· 1971 yılında Kapitali en karlı bir şekilde kullanma sanatı konularındaki seminerlere iştirak etti ve başarı sertifikaları aldı.

· 1971-79 yılları arasında iki büyük tekstil fabrikası kurdu ve işletmeye açtı. Sentetik imalatı ve boyası konusunda uzman bilirkişi olarak görev yaptı.

· 1979 yılında Bursa Gemlik ilçesinde büyük bir kumaş ve boya baskı tesisi kurdu.

1989 yılında fiilen siyasete başladı.

1992-1995 yılları arasında Refah Partisi'nin Bursa İl başkanlığını yaptı ve 1995 Genel seçimlerinde Milletvekili seçilerek Parlamentoya girdi.

Parlamentoda TBMM Hesapları İnceleme Komisyonu Üye Ve başkanlığı yaptı, Kütüphane ve Yayın Üyeliği ile Sanayi Ticaret, Enerji ve Tabi Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonları Üyeliği yaptı.

1999 yılı seçimlerinde ikinci defa Parlamentoya seçildi.

1999-2000 yıllarında Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği yaptı.

Evli ve dört çocuk babası.