BİLİŞİM-HABER

Google yerelleşerek küreselleşecek

Zaman 14 Ocak 2008

Google Türkiye Müdürü Bülent Hiçsönmez, Google'ın genel felsefesinin, tüm ülkelere lokalleşerek girmek olduğunu vurguladı. Google Türkiye olarak iş ve ofis potansiyelinde 2007'de büyüme kaydedildiğini kaydeden Hiçsönmez, 2008'de ise online büyümenin artacağını belirtti.

Düzenlenen basın toplantısında Google Türkiye hakkında bilgi veren Bülent Hiçsönmez, Google Türkiye'nin 2007'de ofis ve iş potansiyeli olarak bir büyüme kaydettiğini dile getirdi. Google Türkiye'yi, üç başlıkta ele aldıklarını belirten Hiçsönmez, son kullanıcıların dikkate alındığı başlıkta, içeriğin, Türkçe olarak zenginleştirilmesine önem verdiklerini ifade etti. Hiçsönmez, diğer başlıkların ise, yerel lokal firmalarla işbirliği ve reklam verenler olarak konumlandığını aktardı.

-"AMAÇ, ARAYICININ İSTEDİĞİ ŞEYİ BULARAK HEMEN GİDEBİLMESİ"-

Hiçsönmez, 2008'de online büyümenin artacağını öngörerek, "Yine üç ayağımıza yoğunlaşacağız. Büyüme kaydedeceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu. Google'ın, dünyadaki tüm bilgiyi herkese ulaştırmak hedefiyle hareket ettiğini vurgulayan Hiçsönmez, yeni gelecek ürünlerin de bu yönde olacağını bildirdi. Hiçsönmez, Google'ın, arama moduna ayarlı bir teknoloji firması olduğunu söyleyerek, tüm ülkelere lokalleşerek girmenin genel felsefe olduğuna dikkat çekti. Google'ın online cirosunun da büyüme kaydettiğini belirten Hiçsönmez, amacın, gelen arayıcının istediği şeyi bularak hemen gidebilmesi olduğunu vurguladı. Hiçsönmez, cep telefonu işletim sistemi yaratma ortamı olarak tanımladığı Google Andorid'le hedefin, bilgisayardaki internet kullanımının cep telefonuna aktarılması olduğunu kaydetti.

Hiçsönmez, kullanıcıyı rahatsız etmeyecek reklamların Google'ın kriteri olduğunu dile getirerek, "Kullanıcı, eğer reklamı görmek istiyorsa ulaşır. Google'ın felsefesi, herkesin seveceği ürünü yaratmak. Önemli olan son kullanıcının da sevebilmesi" dedi.