Dr. İyad Allavi

1945 - ...

Dr. İyad Allavi1945 yılında doğan İyad Allavi, Irak ve İngiltere'de tıp eğitimi aldı. Baas Partisi'nin kuruluş yıllarında Saddam Hüseyin'le birlikte gençlik kolu üyesi olarak çalışıyordu. Hatta onun bazı küçük hastalıklarını da o tedavi etmişti. Ancak ikilinin arası 1970'in başında bozuldu ve Allavi bir yıl sonra İngiltere'ye yerleşti. Yıllarca "geri dön" çağrısı yapan Saddam, buna kulak asmayan Allavi'yi 1978'de öldürtmek istedi. Londra'daki evinde yatak odasında bıçaklı ajanların saldırısına uğrayan Allavi'yi olay anında içeri giren kayınpederi kurtardı. Göğsü, başı ve sağ bacağından aldığı yaralar yüzünden bir yıl tedavi gördü. İyileştikten sonra da kendisini öldürtmeye çalışan Saddam'a "savaş açtı".(1)

MI6 VE CIA'E YAKIN BİR İSİM

Irak Ulusal Mutabakatı muhalif cephesini kurdu. Yıllarca Ortadoğu ülkelerini dolaşıp Saddam karşıtı kampanyalar yürüttü. 1990’da Saddam Kuveyt’i işgal edince, Allavi muhalif lider olarak Londra’da aktif olarak öne çıkarıldı. 1991’de Irak Ulusal Mutabakatı (INA) muhalif örgütünü kurdu. Allavi, Saddam rejiminden hoşnut olmayan askerleri kazanmakla görevlendirilmişti. 1992’den 1996 yılına kadar bu konuda önemli başarılar sağladı da. CIA ile ilişkileri de gelişmeye başladı.(2)

1994'te Saddam'a karşı askeri darbe girişimi yaptı. Ancak Saddam'ın adamları, Allavi'nin darbeci generallerini yakaladı, CIA'nın onlara verdiği uydu telefonlarından CIA'yi arayıp "Adamlarınızı yakaladık" dedi...(3) 1995’te Saddam Hüseyin’in damadı ve kitle imha silahları projesinin mimarı (!) Hüseyin Kamil el-Macid’in ailesi ile birlikte Ürdün’e kaçmasını, Allavi örgütledi. Bu başarısı, CIA nezdindeki itibarını daha da yükseltti. 1996’da, Ürdün’de büro açmasına izin verildi. Askerleri ve halkı Saddam’a karşı örgütlemek amacıyla, dış destekle “el-Mustakbel” (Gelecek) radyosunu faaliyete geçirdi.(4)

1996’DA DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNDU

1996’da içten sağladığı destekle Saddam’ı devirmek üzere darbe girişiminde bulundu. Ancak Saddam’ın, istihbarat elemanları, INA içine sızdıkları için darbeyi boşa çıkardılar. INA ile bağlantılı 100 kadar üst düzey subay tutuklandı, 30 kadarı idam edildi.

Başarısız 1996 darbesi, Türkiye’de de aslında etkileri hissedilen ancak Allavi ismi üzerinde pek durulmayan bir darbe idi. Çekiç Güç’te görevli CIA ajanları, Zaho’daki irtibat bürosunu apar topar terk edip Silopi’ye sığınmışlardı. 5 bin kadar işbirlikçi Kürt, Türkiye üzerinden Guam Adaları’na kaçırıldı. O dönemde doğru ata oynayan Barzani, Talabani’yi Süleymaniye’den dahi çıkardı. Allavi, “kitle imha silahları” ve Irak ordusu hakkında CIA ve MI6’ya bilgi aktarmaya devam etti. Nitekim, meşhur, “Saddam 45 dakika içinde kitle imha silahları ile saldırabilir.” yalanı da, Allavi’nin ekibine ait. Son savaşta da “faydalı” askeri bilgiler sağladı, Allavi’nin iç bağlantıları.(5)

BAAS’IN BİNALARINA YERLEŞTİ

Saddam’ın devrilmesine müteakip, 33 yıl aradan sonra Irak’a dönen Allavi, ağırlıklı olarak Baas Partisi’nin terk edilen binalarına yerleştirdi INA temsilcilerini. ABD tarafından, Geçici Hükümet Konseyi’ne atandı. Kuzeni Ali Allavi ise, halen Savunma Bakanlığı görevini yürütüyor.

Teknokrat Şehristani başbakanlığı reddedip, SCIRI ve Dava Şii partileri de birbirlerinin adayını engelleyince, Allavi Irak başbakanı oldu.