İlyas Arslan

1956 - 2006

İlyas ArslanAKP Yozgat Milletvekili İlyas Arslan, 1956 yılında Yozgat'ın Sorgun ilçesinde doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Arslan, özel sektörde yöneticilik yaptı.

Kapatılan Fazilet Partisi ile AKP'nin kurucu üyeleri arasında yer alan Arslan 20 ve 21. dönemlerde de TBMM'de Yozgat milletvekili olarak bulundu. 22. Dönem'in ilk iki yılında Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı da yapan Arslan, evli ve 3 çocuk babası idi.

AKP Yozgat Milletvekili İlyas Arslan, Ankara'daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gece saatlerinde evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden İlyas Arslan'ın evine taziye ziyaretinde bulundu. Başbakan Erdoğan, saat 06.40 sıralarında, Keçiören'deki evinden ayrılarak AKP Yozgat milletvekili Arslan'ın Çankaya ilçesi Çukurambar semtindeki Açelya Apartmanı'nda bulunan evine gitti. Burada yaklaşık 40 dakika kalan Erdoğan, ziyaretin ardından tekrar evine döndü.

Başbakan Erdoğan'ın taziye ziyaretine, eşi Emine Erdoğan da katıldı.

MİLLETVEKİLİ ARSLAN İÇİN TÖRENVefat eden İlyas Arslan için ilk tören Yozgat Valiliği önünde düzenlendi. Törene Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile aralarında AKP Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa'nın da bulunduğu çok sayıda milletvekili ve vatandaşlar katıldı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, uzun süre birlikte çalıştıkları İlyas Arslan'ın çok yakın dostu, kardeşi olduğunu ifade etti. Gül, 'İlyas Arslan, ülke için, Yozgat için çalışan bir arkadaşımızdı; takdir böyleymiş, aramızdan ayrıldı' dedi. İlyas Arslan'ın cenaze törenine katılan bazı partililer ile AKP Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek de gözyaşlarına hakim olamadı. Valilik önünde gerçekleştirilen tören sonrasında İlyas Arslan'ın Tük Bayrağına sarılı tabutu polislerden olaşan tören mangası tarafından omuzlara alınarak cenaze arabasına taşınırken bakanlar ve milletvekilleri de cenazenin ardından bir süre yürüdü.

Arslan'ın cenazesi, memleketi Yozgat'ın Sorgun İlçesi'nde cuma namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.