Lütfullah Kayalar

1952 - ...

Yozgat Milletvekili-ANAP

YOZGAT - 1952, Ramiz, İsmet - Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi - İngilizce - Şirketler Hukuku - Serbest Avukat, Okçuluk Federasyonu Başkanı - XVII, XVIII, XIX, XX nci Dönem Yozgat Milletvekili - TBMM Başkanlık Divanı Eski İdare Amiri - TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Eski Başkanı - Tarım Orman ve Köyişleri, Maliye Eski Bakanı - Evli, 2 Çocuk.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM 5 AĞUSTOS 2001

ANAP aynen devam

Türkiye 5 ağustos 2001

ANKARA - ANAP 7. Olağan Büyük Kongresi’nde Mesut Yılmaz, oy kullanan 1210 delegeden 921’inin oyunu alarak 5. kez genel başkanlığa seçilerek en iddialı rakibi Lütfullah Kayalar’ı geride bıraktı. Yapılan sayımlar sonucunda , diğer genel başkan adaylarından Yozgaz Milletvekili Lütfullah Kayalar 260, Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık 19, Vehbi Dinçerler 4 ve Necla Akben de 1 oy aldı. Oylamada 5 oy da geçersiz sayıldı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Yılmaz teşekkür konuşması yaptı. Yılmaz’ın konuşmasından sonra söz alan Lütfullah Kayalar ve Eyüp Aşık, yeniden genel başkanlığa seçilen Yılmaz’ı tebrik etti. Kayalar partideki görevine devam edeceğini söylerken Aşık delegelerin tercihlerine saygılı olduğunu söylemekle yetindi.

İktidar ortağı ANAP’ın 7. Olağan Kongresi, renkli sahnelerin yaşanmasına yol açtı. 1210 delegenin oy kullandığı kongre için yoğun güvenlik tedbirleri alındı.

Delegelerden sadece 1 oy alan Necla Akben, salonda yerini alan ilk genel başkan adayı oldu. İzleyici, delege ve basın mensupları ise saat 08.30’dan itibaren üç ayrı noktadan arama yapılarak manyetik kartlarla salona alındılar. Öte yandan, delege olmayan konukların protokol kapısından içeri girmek istemeleri, zaman zaman tartışmaların yaşanmasına sebep oldu. Kongrede ilk konuşmayı Yılmaz yaparken, hemen ardından Lütfullah Kayalar kürsüye geldi. Kayalar’dan sonra Dinçerler, daha sonra Aşık ve son olarak Akben konuştu.

Gergin anlar yaşandı

Genel Başkan Adayı Yozgat Milletvekili Lütfullah Kayalar’ı destekleyen grubun tezahüratı kısa süreli gerginlik oluşturdu. Divan Başkanı Ülkü Güney, tribünlerdeki davetlileri, adaylar aleyhine tezahürat yapılmaması konusunda uyardı. Güney, bunun ANAP’a yakışmadığını belirterek, “Bu durum devam ederse, başka önlemlere başvuracağım, güvenlik görevlilerinden yardım isteyeceğim” dedi. ANAP 7. Olağan Büyük Kongresi, Divan Başkanlığı’nın oluşturulmasıyla çalışmalarına başladı. Taşar’ın konuşmasının ardından Divan’ın oluşturulmasına geçildi. Divan Başkanlığı’na, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu ve arkadaşlarının verdiği önergeyle, eski İçişleri Bakanı Ülkü Gökalp Güney seçildi. Divan Başkan yardımcılıklarına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Siirt İl Başkanı Ömer Faruk Sevgili getirildi.

Coşkulu karşılama

ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin 7. Olağan Büyük Kongresi’nin yapıldığı ASKİ Spor Salonu’na eşi Berna Yılmaz ile birlikte saat 11.15’te geldi. Yılmaz ve eşi, saat 11.20’de de salona girdi. Bej rengi bir elbise ve üzerinde aynı renkten ceket giyen Berna Yılmaz ile lacivert takım elbise giyen Mesut Yılmaz, kongre için hazırlanan “giriş müziği” eşliğinde salona girdi. ANAP selamı veren Yılmaz’a, büyük tezahürat yapıldı. Konuşmaların ardından yapılan seçimde Yılmaz bir kez daha ANAP Genel Başkanı olarak salondan ayrıldı.

Lütfullah Kayalar: ANAP, hükümette lokomotif değil

ANKARA - ANAP’ın 7. Olağan Kongresi’nde kura sonucunda ilk konuşmayı yapma hakkını elde eden ANAP Yozgat Milletvekili Kayalar, ANAP’ın bugün lider bir parti ve hükümetin lokomotifi olan bir parti konumunda olmadığını vurguladı. Kayalar, “Eğer ilk seçimde Anavatan Partisi’ni tek başına iktidar yapamazsam emaneti gelir size teslim ederim’’ dedi. 1996 yılında dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın ABD ziyaretinde ABD Başkanı’na “Sizden para istemeye gelmedim, sizinle ticaret yapmaya geldim” dediğini hatırlatan Kayalar, “Bu milliyetçiliktir” diye konuştu. Türkiye’nin ANAP döneminde başka ülkelere kredi açan bir ülke konumuna geldiğine dikkat çeken Kayalar, bugün ise IMF’nin dayattığını ve şirket yönetim kurullarını atadığını söyledi. “Bu ülkede Başbakan’ın sözlerine inanılmıyor ama IMF’nin bir memurunun sözlerine inanılıyor” diye konuşan Kayalar, bunun milliyetçilik olmadığını vurguladı. Kayalar konuşmasının ardından Mesut Yılmaz ile tokalaştı.