Muhsin Durucan

1948 - ...

Muhsin DurucanMuhsin Durucan 23 Nisan 1948 yılında Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesindedoğdu. İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa Müfettişlik Kursunu, Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Tamamlama Programını bitirdi.

Ağrı, Kırşehir, Isparta, Denizli, Bilecik, İçel, Tekirdağ, Edirne ve İstanbul illerimizde öğretmenlik, halk eğitimi merkezi müdürlüğü, milli eğitim müdür yardımcılığı, ilköğretim müfettişliği görevlerini yürüttü. İstanbul'da bir lisede Türk dili ve edebiyatı öğretmeni iken emekli oldu.

Türk Folklor Araştırmaları, Yelken, Karınca, Halk Eğitimi, Bahçe, Yeni Adam, Kemalist Ülkü, Gülpınar, Sümerbank, Varlık, Ana, Kızılay, Öğretmen Dünyası, Ajans Türk, Çağdaş Eğitim, İçel Kültürü, Tarla, Beşparmak, Eflatun, Ozan, İlkyaz, Çağrı, Çağdaş Türk Dili, Kiraz, Türk Dili, Güneyde Kültür, Oluşum, Anahtar, İdarecinin Sesi, Yeni Defne, Simav Anadolu, Ozan Ağacı, Fethiye gibi dergilerde; seçkilerde (antoloji-güldeste) Cumhuriyet ile kimi sanat eki veren gazetelerde ve yerel basında değişik konu ve türde yazıları yayımlandı. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Aynı zamanda TYS ve Besam üyesidir.

Bir Tutam Şiir (1970), Bir Heybenin İki Gözü (1975), Umut Türküsü (1976), Söz Kaynağı Anadolu (1979), Eğitim ve Mutluluk (1991-1992-1998), Canca Şiirler (1997), Durucanca Duygular (2004) adlı şiir kitapları ile İlimiz Denizli (1985) , Anma ve Kutlama Günleri (2000) ve Düşüncemiz Sizinle (2004) adlı inceleme-araştırma kitapları yayımlandı.

Şiir ve yazılarından ödüller aldı.