Norik Shirin

... - ...

KIRIM TATARLARI GENÇLİK HAREKETİ LİDERİ NORİK SHİRİN’İN ÖLÜMÜ

www.globalyorum.com 08.02.2007

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde yayın hayatını sürdüren ve Kırım Tatarları arasında satılan “Golos Molodezhi (Gençlerin Sesi)” isimli gazetenin kurucusu, yayımcısı ve “Birlik” isimli Kırım Tatarları Gençlik Hareketi lideri olan Norik Shirin’in, geçtiğimiz Aralık ayı sonlarında Simperefol de öldürülmesi ile ilgili olarak, siyasi konular uzmanı Andrey Latinin bir değerlendirmede bulundu.

A. Latinin, yaptığı değerlendirmede; “N.Shirin in öldürülmesinin, daha önce öldürülen ve failleri henüz bulunamayan gazeteci Gongadze cinayeti ile büyük benzerlikler gösterdiği, Shirin in ‘Toprak İstilasının Cezalandırılması’ ile ilgili bir kanun tasarısının akabinde öldürüldüğü, maktulun para ve değerli eşyalarına dokunulmamasının, cinayetin soygun amacıyla yapılmadığını gösterdiği, toprak sorunu nedeniyle, yakın bir gelecekte Kırım Yarımadası nda şiddet içerikli olayların patlak vereceği” hususlarını belirtti.

Ancak, Shirin’in öldürülmesi ile ilgi olarak, Kırım Tatarları arasında, adıgeçenin, babasının ticari faaliyetlerindeki maddi gelir paylaşımındaki anlaşmazlık nedeniyle öldürüldüğüne dair yaygın bir kanaat de bulunuyor. (G/Y- Asya Masası- SÜRGÜN)