Nuri Bilge Ceylan

1959 - ...

Nuri Bilge CeylanHAKKINDA YAZILANLAR

Nuri Bilge Ceylan en iyi yönetmen

Dilek DALLIAĞ

Radikal 05.10.2002

39. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödül alanlar belli oldu. Festivalde, En İyi Film Ödülü'nü ‘‘Uzak’’, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ‘‘Sır Çocukları’’ filmindeki rolüyle Fırat Tanış, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü ‘‘Martılar Açken’’ filmindeki rolüyle Meral Oğuz, En İyi Yönetmen ödülünü de, ‘‘Uzak’’ filminin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan kazandı.

Nuri Bilge Ceylan İngiltere'de olduğu için festivale katılamazken, en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Meral Oğuz, yıllar sonra kazandığı ödülün ardından gözyaşlarına boğuldu. Herkesin favorisi olan Fırat Tanış, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanırken, oynadığı ‘‘Sır Çocukları’’ filminin hasılatının yüzde 10'unun Sokak Çocukları Derneği'ne bağışlanacağı açıklandı.

Festival sonuçları

En iyi film: ‘‘Uzak’’ Nuri Bilge Ceylan

Dr. Avni Tolunay özel ödülü: ‘‘Sır Çocukları’’

Behlül Dal Jüri özel ödülü: ‘‘Gönlümdeki Köşk Olmasa’’

En iyi yönetmen: Nuri Bilge Ceylan ‘‘Uzak’’

En iyi kadın oyuncu: Meral Oğuz ‘‘Martılar Açken’’

En iyi erkek oyuncu: Fırat Tanış ‘‘Sır Çocukları’’

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Sema Atılay ‘‘Yeşil Işık’’

En iyi yardımcı erkek oyuncu: Mehmet Emin Toprak ‘‘Uzak’’, Oktay Kaynarca ‘‘Deli Yürek - Bumerang Cehennemi’’

En iyi senaryo: Nuri Bilge Ceylan ‘‘Uzak’’

En iyi görüntü yönetmeni: Tevfik Şenol ‘‘Deli Yürek - Bumerang Cehennemi

Erdal Kahraman ‘‘Sarı Günler’’

En iyi müzik: Mazlum Çimen ‘‘Gönlümdeki Köşk Olmasa’’

En iyi sanat yönetmeni: Selda Ülkenciler ‘‘Sır Çocukları’’

En iyi kurgu: Kemalettin Osmanlı ‘‘Deli Yürek - Bumerang Cehennemi’’

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

1959 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Nuri Bilge Ceylan, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde sinema yüksek lisansı yaptı. Yaptığı dört filmin de yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını üstlenen Ceylan, sinemaya ''Koza" adlı kısa filmiyle adımını attı. Ardından 1997'de "Kasaba" filmini, 1999 yılında da "Mayıs Sıkıntısı"nı çekti.

56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi “Uzak”, Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı. Filmde yalnız ve yabancılaşmış iki kuzeni oynayan filmin başrol oyuncuları Muzaffer Özdemir ve talihsiz bir trafik kazasında kaybettiğimiz Mehmet Emin Toprak da ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü paylaşarak büyük bir başarıya imza attılar.

Uzak’ın Büyük Jüri Ödülü Ceylan’a İngilizlerin dünya çapındaki pop starı Sting tarafından verildi. Filmde yalnız ve yabancılaşmış iki kuzeni oynayan Muzaffer Özdemir ile Mehmet Emin Toprak da En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini paylaştı.