Ömer Barutçu

1942 - ...

Ömer BarutçuZonguldak Milletvekili-DYP

BEŞİKDÜZÜ - 1942, Hüsnü, Ayşe - Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Banka İşletmesi Bölümü - Az Fransızca - Ekonomist - Türkiye Milli Talebe Federasyonu Başkanı, Türkiye Kızılay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde Ekonomist, Araştırmacı ve Daire Başkanı - V, XVIII, XIX, XX nci Dönem Zonguldak Milletvekili - Devlet, Ulaştırma Eski Bakanı - Evli, 2 Çocuk.

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

1942 yılında Trabzon Beşikdüzü’nde dünyaya geldi. İlk öğrenimini Kilimli İlkokulunda, orta ve lise öğrenimini Zonguldak Ticaret Lisesi'nde tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Türkiye Milli Talebe Federasyonu Başkanlığı, Türkiye Kızılay Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Daire Başkanlığı görevinde bulundu.

1977 yılında Zonguldak’tan milletvekili seçildi. Siyasi yasaklar sonrasında, tekrar Doğru Yol Partisi'nden milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi. 1987 yılından günümüze kadar Zonguldak milletvekilliği görevini sürdürüyor. 1991’de, 49. hükümette (Güney Doğu Anadolu Projesi ) GAP’tan, 1995 tarihinde 51. hükümette Köy Hizmetleri’nden, yine aynı yıl 52. hükümette Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerinde bulundu. 1996 yılında 53. hükümette Ulaştırma Bakanlığı ve 54. hükümette de yeniden Ulaştırma Bakanlığı görevinde bulundu.