Paolo Ponziano CiardiCenova'da doğan Paolo Ponziano Ciardi, çok genç yaşta orkestra şefi olarak kariyerine başladı. Klasik ve edebiyat üzerine hazırlık çalışmalarının yanı sıra Roma' da piyano, Kompozisyon, org, koro ve orkestra şefliği çalışmalarını tamamlayıp 1981 yılında mezun oldu. Bu eğitimi takiben Milan Horvat önderliğinde Salzburg'da ve Franco Ferrara ile Sienadaki Chigiana Akademisi'nde Mozart kursları devam etti.

1981 yılında Avusturya Hükümeti tarafından verilen bir eğitim bursunu İtalya adına kazanarak, Otmar Suitner'in orkestra şefliğini, Karl Etti'nin opera direktörlüğünü ve Gunter Theuring'in koro şefliğini yaptığı Viyana Müzik okulu'nda eğitim alıp uzmanlaştı. Bu çalışmasından dolayı European Personality Award ödülünü aldı.

Aralarında Torino Rai Orkestrası,Trieste Verdi Tiyatrosu, Cagliari 'G.P. da palestrina' Tiyatro Kuruluşu, Catania E.A.R. Massimo ' V.Bellini ' Tiyatrosu, Pesaro Rossini Tiyatrosu Minsk Filarmonisi, Abuzzese Senfoni Orkestrası Budapeşte oda orkestrası Bulunduğu önemli uluslar arası konser toplulukları ve orkestralarının, opera ve senfoni kurum ve kuruluşlarında icra edilen lirik ve senfonik repertuarlarına orkestra şefi olarak konuk olmuş ve ayrıca Mariella Devia, Simon Estes, Fiorenza Cedolins, Raina Kabaivanska, Daniela Mazzuccato, Rolando Panerai, Ilya Grubert, Katia Ricciarelli, Simone Alaimo, Celilia Gasdia Felix Ayo gibi şarkıcı ve solistlerle çalışmıştır.