Reinhard Gehlen

1902 - 1979

Reinhard GehlenReinhard Gehlen 1902 yılında dünyaya geldi. Nazi Almanyası'nda casusluk uygulamalarını başlatan teorisyen ve pratisyen olarak ün yaptı ve giderek bütün zamanların en büyük espiyonaj ustalarından biri olarak anılmaya başlandı. Gehlen'in bazı Türk casus yöneticilerini de etkilediği ileri sürüldü. Gehlen'in en önemli özelliklerinden biri o dönemde pek kapalı bir yapıya sahip olan Sovyetler hakkında önemli bilgiler toplaması ve bunları Amerikalılar'a vermesi oldu.

Aslında Gehlen, 1955-68 yılları arasında Batı Alman gizli servisinin yöneticisi olana kadar Amerikalılar'a da çalıştı. 1942'de Dış Doğu Orduları Komutanlığı'na atandığında Sovyet savaş suçlularına ve sivillerine karşı acımasız bir tutum takındı. 17 Temmuz 1944'de Loringhoven birliği Gehlen'e Stauffenberg'in Hitler'e suikast yapmak üzere plan yaptığını bildirdi. Nazi yönetimi bu başkaldırıdan sıyrıldı. Gehlen Aralık 1944'de tümgeneralliğe terfi etti. Nisan 1945'te Hitler düştü. Böylece Gehlen de ordu komutanlığından ayrıldı. Mart ayında Gehlen ve ajanları pekçok gizli Sovyet dokümanının mikrofilmini çekti ve bunları Avusturya Alpleri'nde çelik davulların içinde sakladı. Gehlen, Mayıs ayında bu bilgileri Amerikan ordusundaki meslektaşlarına teslim etti. O zaman Sovyetler'le ilgili fazla bilgiye sahip olmayan Amerikalılar bu bilgilerden ötürü Gehlen'e minnettar kaldılar.

GEHLEN ÖRGÜTÜ

Bu aşamadan sonra OSS (Office of Strategic Services-Amerikan Stratejik Hizmetler Bürosu) ve CIA'in kontrolü altında Gehlen bir istihbarat örgütü kurdu. İlk kadroda 350 eski Alman ordu istihbarat ajanı bulunuyordu. Ve Gehlen örgütü giderek CIA'in Doğu Avrupa ile Sovyetler Birliği'ndeki gözü kulağı oldu. 1956 yılında Gehlen örgütü şimdiki yapısını aldı. Bu, aynı zamanda kısa adı BND olan Federal Almanya Gizli Servisi Bundesnachrichtendienst'ın doğumuydu. Gehlen bu örgütün başına getirildi.

Gehlen, Nisan 1968'de Alman gizli servisinde çalışırken KGB adına casusluk yapan Heinz Felfe'in kimliğinin deşifre edildiği operasyondan sonra istifa etti. Bu, Gehlen için eksi bir puandı ama Felfe skandalına rağmen Gehlen 1979'da ölene dek istihbarat tarihinin efsane isimleri arasında anıldı. Öldükten sonra da bu sıfatını korudu.