Safa Bute

1958 - ...

Safa Bute24 Eylül 1958'de Niğde'de doğan Safa Bute, ilk ve orta öğrenimini Niğde'de tamamladıktan sonra Adana'ya yerleşti. 1989 Anadolu Üniversitesi İş-İdaresi Bölümü mezunu. Afşin Elbistan Termik Santrali'nde teknik tercümanlik, daha sonra da iki yıl bankacılık yaptı. İncirlik Hava Üssü'nde çalışmaktadır. İlkokula başlamadan önce suluboya ve karakalem resim yapan Bute; yağlıboya resim yapmaya ortaokul sıralarında başladı, 1987 ortalarında da şu an ki tarzında kendine özgü ürünler vermeye başladi. Ağustos 1998'de Amerikali ressam Victor HSIEH'le tanıştı.

Victor HSIEH tarafından USA ArtQuestíte özel sanatçı adayı gösterildi, Eylül 1998'de, uluslararası platformda katılmış olduğu bu yarışmada özel sanatçı seçildi. Tom JENKINS, Arthur ROBINSON, Thomas NOVAK, Horvarth ADAM gibi uluslararası sanat eleştirmenlerinin çok yeni bir tarz olarak nitelendirdiği ve SAFA BUTE STYLE olarak adlandırdığı eserlerin bazılarının orjinalleri ve reprodüksiyonları Amerika ve Avrupa'daki bazı özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

2000 yılında Avustralya'da bir sanat merkezi olan Artist Own Registry tarafından yapılan bir araştırmada ilk 10 dünya ressamı arasında yerini aldı. Amatör olarak tiyatro ve müzikle uğraşan Bute, Nisan 1993'te "Eşekarılarının Hikayesi" adlı bir mizah kitabı yayınlandı.

Kişisel SergileriAkbank Adana Sanat Galerisi

Yapı Kredi Balikesir Sanat Galerisi

Sivas Devlet Güzel Sanatlar Galerisi

Yapı Kredi Ofis Sanat Galerisi - Diyarbakır

Yapı Kredi Mustafabey Sanat Galerisi - İzmir

Akbank Denizli Sanat Galerisi

Adana Belediyesi Tiyatro Fuayesi

Akbank Ordu Sanat Galerisi

Yapı Kredi Setbaşı Sanat Galerisi - Bursa

Akbank Isparta Sanat Galerisi

Akbank Trabzon Sanat Galerisi

ACS (Adana Çimento Sanayi) Sanat Galerisi - Adana

Akbank Köprübasi Sanat Galerisi - Eskişehir

Akbank Çankaya Sanat Galerisi - Ankara

Akbank Adana Sanat Galerisi

İçel Sanat Kulubu - Mersin

Akbank Bursa Sanat Galerisi

Akbank Kizilay Sanat Galerisi - Ankara

Akbank Beylerbeyi Sanat Galerisi - İstanbul