1920 yılında Konya'da doğdu. İlkokulu ve Askeri ortaokulunu Konya'da okudu. Daha sonra Çengelköydeki Kuleli Askeri Lisesinden mezun oldu. 1941'de topçu subayı olarak ordu saflarına katılan Kaptanağası, çeşitli kademelerde görevde bulunduktan sonra 27 yıllık hizmetini müteakiben kendi isteği ile emekli oldu.

Kaptanağası 1964 yılında Yeşilay'da görev aldı. 5 yıl Cemiyet genel Sekreterliği yapan Kaptanağası, 1969 yılı Kasım ayında Genel Başkanlığa getirildi.

Yayınlanmış üç kitabı olan kaptanağası, Yeşilay Cemiyeti'ne 40 yıl gönüllü hizmet ederek bir rekora imza attı.

Son kongrede rahatsızlığı sebebiyle görevi bırakan Kaptanağası 3 çocuk ve 6 torun sahibiydi.

HAKKINDA YAZILANLAR

Türkiye Yeşilay Cemiyeti eski Genel Başkanı Selahaddin Kaptanağası karaciğer yetmezliğinden dolayı bir süredir tedavi gördüğü GATA yoğun bakımda 31 Ocak 2005 sabahı vefat etti.

85 yaşında vefat eden Kaptanağası’nın cenazesi 1 şubat 2005 Salı günü Üsküdar Yeni Camii’de öğlen namazını müteakiben kılınacak cenaze namazından sonra aile mezarlığına defnedilecek.

Cenaze namazını Marmara Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ramazan Ayvallı’nın kıldıracağı bildirildi.

Uzun süre Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığını yürüten Kaptanağası, 2004 Ekim ayında yapılan kongreden önce istifa etmiş, yerine Av. Mustafa Necati Özfatura seçilmişti.

Türk kültür hayatında önemli bir çınar olan Kaptanağası hayatını Yeşilay’a ve hizmetlere vakfederek örnek bir ömür sürdü.