Sumru Çörtoğlu

1943 - ...

Sumru ÇörtoğluSumru Çörtoğlu, 1943 yılında Tokat'ta doğdu.

Ankara Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra 1966 yılında Ankara Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Çörtoğlu, 14 Mayıs 1981'de Tetkik Hakimi oldu. Kıdemli Tetkik Hakimliği de yapan Çörtoğlu, 10 Eylül 1992'de Danıştay üyeliğine, 12 Şubat 2001'de 4. Daire Başkanlığı'na seçildi.

Çörtoğlu, evli ve iki çocuk annesi.

HAKKINDA YAZILANLAR

Yargıda Bir Kadın Başkan Daha: Sumru Çörtoğlu

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Tülay Tuğçu'nun seçilmesinden sonra, Danıştay Başkanlığı'na da 68. tur sonunda Sumru Çörtoğlu seçildi. Başkanlık için yarışan iki kadın adaydan Çörtoğlu 48 oy alırken, diğer aday Tansel Çölaşan'ın 28 oy aldığı açıklandı.

BİA Haber Merkezi

02/05/2006

BİA (Ankara) - Yaş haddinden Ender Çetinkaya'nın emekliye ayrılmasıyla boşalan Danıştay Başkanlığı için yapılan seçimler sonuçlandı. Başkanlığa, 4. Daire Başkanı Sumru Çörtoğlu seçildi.

Seçimlerin 68. turunun final oylamasında Çörtoğlu 48 üyenin oyunu alırken, Danıştay Başkanvekili Tansel Çölaşan'ın ise 28 oy aldığı öğrenildi.

Yargıda söz kadınlarda

Çörtoğlu'nun Danıştay Başkanı seçilmesi kadınların yargıda yükselmelerinin yeni bir örneği oldu. Yargının en üst kademesi olan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na da 25 Temmuz 2005'te de Tülay Tuğcu seçilmişti.

Başkanlık için başkanvekilleri Tansel Çölaşan ve Gönül Önbilgin ile Danıştay İkinci Daire Başkanı Mustafa Birden, Üçüncü Daire Başkanı Gürsoy Gönenç, Dördüncü Daire Başkanı Sumru Çörtoğlu, Beşinci Daire Başkanı Turan Falcıoğlu ve Dokuzuncu Daire Başkanı Arif Yüksel yarışmıştı.

Başkanlık süresi dört yıl

Danıştay Başkanı seçilebilmek için Danıştay üyelerinin salt çoğunluğunu oluşturan en az 48 üyenin oyunu almak gerekiyor. Danıştay Başkanlığı seçimlerine, bir adayın sonradan çekilmesi üzerine altı adayla devam ediliyor.

Danıştay Başkanlığı'na aday olabilmek için sekiz yıl Danıştay üyesi olarak görev yapmış olmak gerekiyor. Yaş haddinden emekliye ayrılma durumu olmazsa, Danıştay Başkanı dört yıllığına seçiliyor.

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

13.05.1943 tarihinde Tokat'da doğmuştur. Ankara Kız Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1966 yılında mezun olmuştur.

29.12.1966 tarihinde Danıştay Yardımcısı unvanıyla mesleğe başlamış, 14.05.1981 tarihinde görev unvanı Danıştay Tetkik Hakimi olarak değişmiştir.

Danıştay Kıdemli Tetkik Hakimliği görevinde de bulunan ve 10.09.1992 tarihinde Danıştay Üyeliğine, 12.02.2001 tarihinde ise Danıştay Dördüncü Daire Başkanlığına seçildi.

Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu,13 Mayıs 2008 tarihindeyaş haddinden emekliye ayrıldı. Danıştay Büyük Genel Kurulu'nda toplanan Danıştay üyeleri Çörtoğlu'nu Danıştay binasının dışına kadar alkışlarla uğurladı.

Danıştay üyeleri, Çörtoğlu'na çiçekler sunarak arabasına kadar götürdü. Çörtoğlu daha sonra makam arabasına binerek Danıştay binasından ayrıldı.

Evli ve iki çocukludur.