Yavuz Hekim

1977 - ...

Yavuz HekimKaradeniz'li HEKİM Ailesi'nin 11. çocuğu olarak 3 Kasım 1977 tarihinde İstanbul-Kartal'da dünyaya gelen Yavuz HEKİM, küçük yaşlardan itibaren hep kendi işini kurmayı, bir şeyler üretmeyi hedeflemiştir. Daha ilk ve ortaokul yaz tatillerinde su satarak ticareti öğrenmeye başlayan Yavuz HEKİM'in eğitim hayatı ancak ortaokula kadar devam etmiştir. HEKİM, çalışma hayatına 1992 yılında Tuzla tersanelerindeki kaynakçıların yanında çırak olarak başlamış; tersanelerde 1 yıl kadar çalıştıktan sonra yük gemilerinde miçoluk yapmak da dahil pek çok iş yaparak çalışma hayatına ve yoğun temposuna hiç ara vermemiştir. Küçük yaşlardan beri kendi işini kurmayı hayal etmiş olan HEKİM, henüz 17 yaşındayken dört kişilik ekibiyle montaj taşeronluğu yapmaya başlamıştır. 20 yaşına dek sekiz kişiden oluşan ekibiyle birlikte Sibirya'dan Beyrut' a, Kafkaslar' dan Türkiye'nin her bir köşesine sektördeki öncü firmaların montaj işini yaparak iş hayatını sürdürmüştür. 1997-98 yılları arasında bahriyeli olarak askerlik vazifesini yerine getirmiştir. Askerlik vazifesi sonrasında 1999-2000 yılları arasında hiç durmaksızın taşeronluğa devam eden Yavuz HEKİM, birikimleriyle 14 Şubat 2000 tarihinde İzmir'de EGEKONS' un arazisinin ilk parçasını satın alarak yatırımının temellerini atmıştır. 2000 yılı sonunda ise EGEKONS'un şu anda faaliyet gösterdiği 10.000m2' lik arazisini meydana getirmiştir.

2002 Kasım'ında EGEKONS markası adı altında faaliyete başlayan HEKİM, bir çığ gibi büyüyen firmasıyla şu anda 65 kişiye istihdam sağlamaktadır. EGEKONS olarak kuruluşundan bu yana 4 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Tümen ve Tugayları'ndaki prefabrike binalarından, Amerikan Hava Kuvvetleri'ne; Türkiye'nin ve dünyanın sayılı firmalarına prefabrike yapı satarak büyük başarılara imza atmıştır. Bu başarılarıyla prefabrike sektöründe Ege'nin yükselen yıldızı olma yolunda ilerleyen HEKİM; 2005 Eylül Ayı'nda da yeni bir sektöre adımını atarak yatırım alanlarını genişletmeye başlamıştır. HEKİM Liman İşletmeciliği Gemi İnşa Sanayi Tic.A.Ş. firmasını kurarak megayat ve motoryat üretmeye başlamış, kuruluşundan çok kısa bir süre sonra dünyanın en büyük boat fuarı olan Düsseldorf Boat Show' a katılmış; Hollanda/Amsterdam ve Amerika / Miami de temsilcilik ağı oluşturmuştur.

Egekons ve Hekim Gemi İnşa'yı EGEKONS bünyesinde birleştiren Yavuz HEKİM, her zaman yeni yatırımlara açık olmuş, hedeflerini hep büyük tutmuştur. Kısa vadede elde edilen bu başarıyı daha ileri noktalara taşımayı düşünen Yavuz HEKİM, uzun vadede EGEKONS'un hisselerini Newyork Borsalarında işlem gören dev bir holding haline getirmeyi hedeflemektedir. Bu hedefi gerçekleştirmede ise Hekimshipyard'ın büyük payı olacağını düşünmektedir. Grubunun koordineli ve aktif bir şekilde faaliyet göstermesine büyük önem veren Yavuz HEKİM, aynı zamanda EGİAD Ege Genç İş Adamları Derneği, EBSO çatısı altında kurulu olan Genç Sanayiciler Birliği, Ege Karadenizli İş Adamları Derneği ve Ege Açık deniz Yat Kulübü üyeliğiyle de iş hayatını sosyalleştirmektedir. Mesleki gelişimin eğitimle desteklenmesi gerektiğini savunan HEKİM, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesindeki işletme yönetimi sertifikalı eğitim programına devam etmektedir. Mesleki ve kişisel gelişimini girişimcilik ruhu ve projeleriyle destekleyen HEKİM, toplumsal görevlerini göz ardı etmemekte, yatırımlarıyla milli istihdama sağladığı katkıyı göz önünde bulundurmakta ve toplumu gözeten sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek bu projeleri kalkınma ajansları ve gerekli kuruluşlarla paylaşmaktadır.

Bu çalışmaları, kalite politikası, profesyonel ve müşteri odaklı iş anlayışı ile sektörde öncü bir rol üstlenen; yurt içi ve yurt dışı satışlarıyla hem şirket karlılığına hem de ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan EGEKONS, hedefleri doğrultusunda istikrarlı bir şekilde ilerlemekte ve bu sayede yeni yatırımlar, yeni başarılar, yeni kazanımlar elde etmeye devam etmektedir. Girişimci yönünü hem iş hayatında hem sosyal hayatında ön plana çıkarmayı başaran Yavuz HEKİM, mevcut ve gelecek projelerini daima hayata geçirmiş, bu projeleri patent çalışmalarıyla da desteklemiştir. Egekons, Hekim Shipyard, JTM Yat, Smart Yat ve Egecem Beach Club markaları girişimcilik projelerinin birer ürünü olmuştur.

Atatürk'ün ilkelerini benimseyen ve Atatürk milliyetçiliği ruhuyla yaşayan Yavuz HEKİM, Atatürk'e olan benzerliğiyle de dikkat çekmektedir. Bunun sonucunda yazar İpek ÇALIŞLAR' ın "Latife Hanım" isimli kitabının Doğan kitapçılık tarafından hazırlanan belgeselinde Atatürk rolünü layıkıyla yerine getirmiştir. Bu projedeki rolünü başarıyla gerçekleştiren Yavuz HEKİM, bundan sonraki çeşitli proje ve yapımlarda yine Atatürk rolü ile ilgili görüşmelerini sürdürmektedir. Bir çok başarılı girişimcilik projesi vesilesiyle Yavuz HEKİM, İzmir ve İstanbul'daki üniversitelere "Girişimcilik" konulu seminerlere davet edilmektedir. İş hayatındaki profesyonelliğini söz konusu projelerde de sürdüren Yavuz HEKİM dünden bugüne gelen başarısını her alanda devam ettirmektedir.

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

3 Kasım 1977 tarihindeİstanbul-Kartal'da doğdu (Babası Cemal bey, Annesi Suriye hanımdır). Soyadı şifalı bitkiler satan dedesinden geliyor. Karadeniz'li Hekim Ailesi'nin 11. çocuğu olarak küçük yaşlardan itibaren üretim odaklı kendi işini kurmayı hedeflediğinive İlk-Ortaokul döneminde yaz tatillerinde su satarak ticareti öğrenmeye başladığını ifade ediyor.

Ortaokuldan sonra çalışma hayatına atılan Hekim, 1992 yılında Tuzla tersanelerinde kaynakçıların yanında çırak olarak başlamış, tersanelerde 1 yıl kadar çalıştıktan sonra yük gemilerinde miçoluk yapmak da dahil pek çok iş yaptı.

Kendi işini kurmaya karar veren Hekim, 17 yaşında dört kişilik ekibiyle montaj taşeronluğu yapmaya başlamıştır. 20 yaşına kadar Yurtdışında ve Türkiye'nin birçok köşesinde sektördeki öncü firmaların montaj işlerini yaptı.

1997-98 yılları arasında bahriyeli olarak askerlik vazifesini yerine getirmiştir. Askerlik vazifesi sonrasında 1999-2000 yılları arasında taşeron olarak iş yapmaya devam eden Yavuz Hekim, 14 Şubat 2000 tarihinde İzmir'de şuanda 10.000m2' lik arazide faaliyet gösteren EGEKONS firmasının ilk arazisini satın alarak yatırımının temellerini attı.

2002 Kasım'ında EGEKONS markası adı altında faaliyete başlayan Hekim, hızla büyüyen firmasında şu anda 65 kişilik istihdam sağlamaktadır. EGEKONS olarak kuruluşundan bu yana kısa bir süre geçmesine rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Tümen ve Tugayları'ndaki prefabrike binalarından, Amerikan Hava Kuvvetleri'ne, Türkiye'nin ve dünyanın sayılı firmalarına prefabrike yapı satarak büyük başarılara imza attı.

Prefabrike sektöründe önemli başarılar elde eden Hekim; 2005 yılının Eylül ayında da yeni bir sektöre adım atarak yatırım alanını genişletmiştir. HEKİM Liman İşletmeciliği Gemi İnşa Sanayi Tic.A.Ş. firmasını kurarak megayat ve motoryat üretine başlamış, kuruluşundan kısa bir süre sonra dünyanın en büyük boat fuarı olan Düsseldorf Boat Show'a katılmış, Hollanda, Amsterdam ve Amerika-Miami de temsilcilik ağı oluşturdu.Egekons ve Hekim Gemi İnşa firmasını EGEKONS By HEKİM GROUP bünyesinde birleştirmiştir. Kısa sürede elde ettiği bu başarıyı daha ileri noktalara taşımayı düşünen Yavuz Hekim, uzun vadede EGEKONS By HEKİM Group'un hisselerini Newyork Borsalarında işlem gören dev bir holding haline getirmeyi hedeflediğini ifade etmektedir. Bu hedefi gerçekleştirmede ise Hekimshipyard'ın büyük payı olacağını düşünmektedir.

Yavuz Hekim, aynı zamanda EGİAD Ege Genç İş Adamları Derneği, EBSO çatısı altında kurulu olan Genç Sanayiciler Birliği, Ege Karadenizli İş Adamları Derneği ve Ege Açık Deniz Yat Kulübü üyesidir. Hekim, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesindeki işletme yönetimi sertifikalı eğitim programına devam etmektedir. Mesleki ve kişisel gelişimini girişimcilik ruhu ve projeleriyle destekleyen Hekim, yatırımlarıyla milli istihdama katkı sağlamakta ve sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek bu projeleri kalkınma ajansları ve gerekli kuruluşlarla paylaşmaktadır.Girişimci yönünü hem iş hayatında hem sosyal hayatında ön plana çıkarmayı başaran Yavuz Hekim, mevcut ve gelecek projelerini daima hayata geçirmiş, bu projeleri patent çalışmalarıyla da desteklemiştir. Egekons, Hekim Shipyard, JTM Yat, Smart Yat ve Egecem Beach Club markaları girişimcilik projelerinin birer ürünü olmuştur.

Atatürk'ün ilkelerini benimsediğini ve Atatürk milliyetçiliği ruhuyla yaşadığını ifade eden Yavuz Hekim, Atatürk'e olan benzerliğiyle de dikkat çekmektedir. Yazar İpek Çalışlar'ın 'Latife Hanım' isimli kitabının Doğan kitapçılık tarafından hazırlanan belgeselinde Atatürk rolünü üstlenmiştir.2008 yılında Mustafa Altıoklar'ın yapımını gerçekleştirdiği ShowTV'de yayınlanan Emret Komutanım dizisinde Atatürk rolünü üstlendi.

Hekim, çeşitli proje ve yapımlarda yine Atatürk rolü ile ilgili görüşmelerini sürdürmektedir.

Hekim, başarılı girişimcilik projelerinden dolayı İzmir ve İstanbul'daki üniversitelere 'Girişimcilik' konulu seminerlere davet edilmektedir.